Memento

Blonďák (29)

V roce 2010 jsem ukončil studia psychologie a od té doby se živím prací s lidmi v ziskovém i neziskovém prostředí. Jsem pracovní psycholog a snažím se lidem pomáhat rozvíjet jejich potenciál, zdolávat výzvy a plnit sny. Učím externě na vysoké škole a od roku 2009 se potkávám s Prázdninovkou, kdy mě vtáhl a nadchl kurz Hraničář, kterého jsem se účastnil. Od té doby jsem v PŠL připravoval kurzy Vlastní cestou, Rozesnění, RozOhnění a NaHraně, každý z nich mi dal mnoho. V letošním roce budu šéfem pečlivě namíchanému koktejlu, který tvoří tým kurzu Memento, čímž si plním jeden ze svých velkých snů. 

Věřím na selský rozum, který dává jistotu, na kolo štěstí života, které dává pestrost, na odvážné nápady, které se mají plnit a které přináší smysl a radost, na vychlazené pivo a nevšednost, která brání stereotypům. Rád sportuju, cestuju, chodím po horách, rád se směju a trávím čas se svými kamarády, jsem hrdým členem zájmového spolku Hochů od Buhvíjaké řeky. Mám rád chvíle, kdy cítím, že žiju naplno a jsem tam, kde právě mám být. Věřím, že Memento právě takové chvíle přinese.

 

Simi (32)

V životě se věnuji spoustě věcí, které se snažím vzájemně propojovat. Ze všeho nejvíc jsem teď herečka a lektorka divadelní improvizace v improvizačním divadle Bafni. Profesí jsem ale právník. Zabývám se výukou právnických a pedagogických dovedností (dříve na PrF MU v Brně), dnes na PF UK v Praze. Právnické zkušenosti sbírám jako asistentka soudkyně na Nejvyšším soudě. V PŠL jsem několikrát připravovala mezigenerační setkání žen Mokoša, dál kurz Wintertouch, Vlastní cestou (2013), Na hraně (2014), Equilibrium (2015). Jsem členkou správní rady PŠL, spolku Mokoša a Bafni.

Miluji divadlo a improvizaci a zpěv. Tomu všemu věnuji prakticky veškerý svůj volný čas. Jsem hrdou členkou brněnského improvizačního divadla Bafni. Loni jsem hrála s Divadlem Járy pokojského a s divadlem KočéBR. Teď čekám na roli... A ráda zpívám a nezřízeně tancuji. Nezbytně potřebuji, aby věci, které dělám, měly smysl. A přinášely radost.

 

Honza (30)

Letos kroutím v Prázdninovce desátou sezonu. Nejvíc mě za ty roky ovlivnila třídílná série kurzů Vlastní cestou a putovní kurz pro muže Pouť, kterým jsem si loni splnil jeden malý sen. Oborem jsem psycholog a živím se zážitkovým a neformálním vzděláváním s různými skupinami lidí (mladí lidé vyrůstající v dětských domovech, zahraniční dobrovolníci, pracovníci s mládeží, firemní týmy). Věřím, že lidé sami a rádi rozvíjejí svůj potenciál, když k tomu dostanou příležitost, a moc mě baví pozorovat, když se to děje.

Tělem a duší jsem poutník. Mám rád bosé nohy a otevřené obzory a poslední dobou mi začíná být jedno, jestli to jsou arménské hory, nebo kopec za domem. Mým snem je vytvořit si energeticky soběstačný dům, zahradu, která uživí moji rodinu a schová i malou saunu, a v lese domek v korunách stromů.

 

Míša (32)

V Prázdninovce jsem devátým rokem a za tu dobu jsem připravovala několik krásných letních kurzů jako například Equilibrium, Vítr ve vlasech, Vlastní cestou, dva ročníky Tramtárie nebo kurz pro páry A išli spolu ďalej. Letos jsem se pustila tvořit Memento a celou svou bytostí cítím, že tenhle kurz bude mít fakt sílu, což mne láká. Ve svém běžném životě jsem koordinátorkou služeb pro pěstouny v neziskovce Děti patří domů, z. s., kterou jsem před několika lety založila.

 
Když právě nepracuji, cvičím akrojógu, která mi dodává vědomí, že dokážu více, než si myslím, pokud se naladím sama na sebe a na své lidi okolo. Ráda také trávím chvilky klidu u sebe na Vyhlídce, malé chatě na kopci v Brně, kde uprostřed přírody i města nyní žiji.

 

Jirka (32)

Mám vystudovanou teoretickou informatiku a špetku sociologie. V IT pracuji přes 8 let a ještě mě to nepřestalo bavit, spíš naopak. Zhruba stejnou dobu se pohybuji ve světě zážitkových kurzů, kde mám za sebou přípravu kurzů Zrcadlo, Hraničář, Equilibrium, dvou ročníků Vlastní Cesty a navrch ještě dvou outdoorových závodů In Time. Dobrovolnická "práce" s lidmi v rozvojových kurzech je pro mě vyvažujícím protipólem mé technické profese a má poměrně důležité místo v mém životě. Snažím se dělat věci, co mají smysl a letos ho vidím třeba v Mementu.

Mám odvahu dělat kroky do neznáma a s lehce rozklepanýma nohama se těším, co mě tam potká. Miluju hory, cestování po světě, thajské jídlo a rozhovory co jdou k jádru věci. Rád běhám, fotím, plaším holuby na ulici a chodím bos v trávě. Jsem zakladatel minimalistické filosofie Jirkův Pyrenejismus, věčným čekatelem na členství Hochů od Bůhvíjaké řeky a Brněnská skupina Hiphop jako Jeseter o mě složila píseň. Jsem pravdoláskař a nestydím se za to :-).

 

Moní (24)

Zrovna jsem dokončila svá vysokoškolská studia psychologie a hledám kreativní zaměstnání ve kterém bych viděla smysl. Ve volném čase se věnuji organizování akcí a docela to funguje i přesto, že v životě spíše preferuji neorganizovanost. Také se věnuji neformálnímu vzdělávání, hlavně v podobě soft-skills trainingů, zatím především v prostřední neziskových organizací. Kromě praxe se taky občas posadím za počítač a věnuji se psychologickému výzkumu a psaní. S Prázdninovkou mám osobní zkušenost zatím jen jako komparz v Labyrintu na kurzu Na hraně, nicméně zprostředkovaně se s ní setkávám neustále díky lidem, kteří mě obklopují a kteří jsou v ní aktivní. Chtěla bych více proniknout do zákulisí přípravy kurzu, naučit se, jak se to dělá a snad i podlehnout jejímu kouzlu.

Miluju cestování a více jak dva měsíce nevydržím na jednom místě. Ráda poznávám nové věci, lidi, země, jídla,... Miluju život a lidi kolem sebe, spontánnost a kouzlo okamžiku. Moc neplánuju a užívám si toho, co mi život přinese. Ráda se směju, tancuju, čtu dobré knížky a poslouchám hudbu. Ráda nacházím jednotu v protikladech, protože nic není jen černé nebo bílé. A ráda objevuji drobnosti, které přináší lidem v mém okolí radost.

 

Benny (24)

O Prázdninovce jsem slyšel báje, mýty, legendy, tragédie, komedie i pohádky. Letos nadešel čas si to ověřit. Zážitkovému a neformálnímu vzdělávání se neformálně a zážitkově věnuji již řadu let. Jedno z nejvýznamnějších formálních setkání s neformálním vzděláváním připisuji metodologickému kurzu o Zážitkovém učení pořádaným týmem Czekobandy. Zrovna ukončuji své studium psychologie zdraví a sociální psychologie na Maastrichtské univerzitě v Nizozemí a dále se hodlám specializovat do intervencí založených na všímavosti (mindfulness).

V současné době patří velká část mého času působení v pan-evropské studentské psychologické organizaci a budování a užívání si života. Právě mindfulness a neformální učení patří mezi ústřední směry, kterými s chci v budoucnu vydat a dle toho stavím svůj nynější život. Mezi činnosti spojené s užíváním si života u mě patří i divadlo, návštěva přátel a zkrátka být tady a teď.

 

Veru (25)

Do Prázdninovky jsem přišla v době, kdy jsem měla velkou touhu být nablízku lidem tak nějak doopravdy, poslouchat jejich příběhy, ovlivnit je a nechat se jimi ovlivnit. Rozhodla jsem se vystudovat psychologii (i když bych raději studovala na čarodějku). Brzy jsem si ale všimla, že to, co mi umožňuje opravdu svou touhu naplňovat a rozvíjet se, není teorie ve škole, ale právě PŠL. Z kurzů, které jsem za 7 let působení v Prázdninovce připravovala, na mne největší stopy zanechalo zimní Zafúkané, mezigenerační setkání žen Mokoša a loňský kurz o rovnováze Equilibrium.

Jsem čerstvě otitulovaná psycholožka, své místo v životě ještě hledám, ale jednou se snad stanu dětskou terapeutkou a budu se zabývat propojením psychiky a těla v rozvoji lidí (ideálně někde na břehu oceánu s divokou hladinou a sluncem na dosah). Zbožňuju tanec, zejména kontaktní improvizaci a mou čerstvou vášní je akrojóga či párová akrobacie, která je pro mne radostí a obrovskou výzvou zároveň.

 

Dan (28)

Jsem vesnický učitel na prvním stupni. Jsem rád s dětmi a učitelství vnímám jako své poslání. Je pro mě velmi podstatné inspirovat je, učit je slušnému a odpovědnému životu a budovat v nich upřímný vztah sám k sobě a k ostatním. Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu UK v Praze se zaměřením na dramatickou výchovu. Za studií jsem vedl obchod se zdravou výživou, pracoval v ekocentru jako lektor a koordinátor výukových programů. Jsem instruktorem Hnutí Brontosaurus, kde jsem se zaměřoval na kurzy o globální výchově a osobnostním rozvoji. V Prázdninovce jsem prvním rokem.

Mám silný vztah k přírodě, je pro mě důležité ekologicky šetrné zacházení s přírodou. Na střední škole jsem byl aktivním dobrovolníkem v různých ekologických neziskových organizacích. Jsem vegetarián. Žil jsem dva roky v maringotce, teď žiji na statku, kde se starám o permakulturní zahradu, 5 hektarů pozemku a 5 koní. Jsou pro mě důležití lidé v mém okolí, pevná přátelství a sdílené životní hodnoty.

 

Memento. Kurz o životě, času, který ti v něm zbývá, a radosti z něj.

věk: 23+